Funkční blokády opěrného aparátu představují pro tělo omezení nejen lokální. Smrštění pojivové tkáně vede ke změně její struktury a zvýšení citlivosti. Změny ve struktuře tkáně následně ovlivňují i její funkci. Základní osteopatický zákon praví, že neexistuje lokální patologie, ale vždy je postižen celý organismus, protože tělo je jeden propojený celek. Manuální ošetření pomocí osteopatických fasciálních technik je jednou z možností, jak odstraňovat funkční i tkáňové blokády v tělech lidí i zvířat. Blokády (změny ve struktuře a funkci jakékoliv tkáně v těle) vedou k omezení komfortního života a předčasnému stárnutí organismu v důsledku omezené výživy tkání, nedostatečné funkce metabolismu a imunitního systému.
V níže uvedeném příběhu jsem pomocí Dornovy metody ošetřila kloubní spojení a pojivové tkáně pomocí osteopatické fasciální techniky Osteodynamiky. Propojení těchto technik uvolnilo blokádu ve skloubení mezi lebkou a prvním krčním obratlem, došlo k obnovení cirkulace krevního i lymfatického oběhu a také k uvolnění hlavových nervů a míšních obalů. Pomocí cílené metodiky a citlivého přístupu se zdravotní stav ošetřované fenečky výrazně zlepšil.
Závěr: udržení kvality života závisí především na kvalitním způsobu života, ke kterému patří; pohyb, dostatek odpočinku, dostatek radosti, kvalitní strava a manuální terapie, které pomohou udržet fyziologický stav fasciálního systému.
Neboť jak praví zakladatel osteopatie T.A.Still „Ať se podíváme na fascie z jakéhokoliv úhlu, vidíme zázrak. Jejich aktivitou žijeme, jejich selháváním umíráme…“
PŘÍBĚH
Když se smiřujete s tím, že váš chlupatý parťák stárne rychleji, než jste očekávali. Ale ne vždy je to tak, jak si myslíte a Babynka (8let) je tím krásným příkladem. Objevily se šediny, přestala dobře slyšet, měla šedá očička, ve spaní se občas počůrala, většinu času raději spinkala a byla celá taková bez energie. Na veterině jsme odebrali krev a výsledky byly v pořádku. Tak jsem si říkala, že jí asi ty všechny narkózy spojené s operacemi ubraly roky života, a že se s tím prostě budu muset nějak smířit.
Díky tomu, že pravidelně docházíme na preventivní ošetření k paní Dunové, se stalo opět něco neuvěřitelného. Ten den, kdy jsme se chystali na ošetření jsem poprosila přítele, ať jede se mnou. Chtěla jsem, ať vidí, jak takové ošetření probíhá a jak na to pejsci reagují. A jsem fakt ráda, že to viděl, a že u toho byl, protože by mi to asi těžko někdo uvěřil. Pomocí Dornovy metody a Osteodynamik paní Dunová Babynku celou uvolnila, napravila věci, které jsou pro oči neviditelné. Hned po ošetření šlo vidět, jak se Babynce hrozně ulevilo a my jsme jen s údivem přihlíželi.
Po pár dnech jsme si začali všímat, že Baby už není tak hluchá, jak byla. Už se nestalo, že by vás nevítala u dveří, protože vás neslyšela přijít. Ona se už vlastně ani nepočurává! Byla jsem zvyklá, že se mi v kuchyni pod nohami motá Zippáček a tentokrát to nebyl on, ale zvědavá Babynka. Pořád jsem měla pocit, že se mi to asi zdá, že to není možné, že si to třeba jen chci myslet, že to je o tolik lepší, než
bylo.
Když si toho ale začalo všímat i okolí, potvrdilo se mi to, co jsem si myslela. Nejvíc mě potěšilo, když s ní kamarád vyběhl na Ondřejník a vrátil se se slovy: „Já to fakt nechápu! Jako by omládla minimálně o 3 roky. Když jsem jí měl naposledy, tak byla takový lenoch, prostě babička. A teď tohle“!
Tímto bych chtěla ještě jednou moc poděkovat paní Dunové, která je už roky strážným andělem mých psů a nejen jich.
Lucie Argalášová