Hovoříme-li o Dornově metodě pro zvířata, jde nejčastěji o psy a koně. Ale co kočky? Ošetřují se pomocí Dornovy metody také?
Ano, Dornova metoda se hodí i pro kočky. Koček je však mezi našimi pacienty mnohem méně, než psů a koní, setkávám se s nimi hlavně na veterinárních klinikách. Musíme si uvědomit, proč jsou právě psi a koně našimi nejčastějšími pacienty. Dornova metoda je vhodná především pro zvířata, která při práci nebo sportu zažívají velkou fyzickou zátěž.
Kočka je velice odlišným tvorem, s člověkem nežije proto, aby s ním sportovala nebo pro něj pracovala, jako je tomu u koní a psů. Ti jsou stavění na výdrž a mají tedy pevnější spojení kloubů, aby i se tělo udrželo v pohybu i při dlouhodobějším náporu. Kočka je sólo lovec, který svou kořist překvapí rychlým a mrštným útokem. Proto kočičí fyziologie je od té koňské a psí značně odlišná. Potřebě okamžitě, výbušně zareagovat má kočka uzpůsobené celé tělo, její klouby jsou pohyblivější, ohebné tělo má méně vazivových spojení kostí a více svalů.
Kočky, které ošetřujeme pomocí Dornovy metody, nejsou pacienty s problémy způsobenými přetížením. Jde ve většině případů o kočky týrané nebo po úraze. Nejčastějšími problémy jsou pády a autonehody, případně nakopnutí nebo jiné surové zacházení ze strany člověka. Dornova metoda se také velmi hodí pro kočky staré, artritické, kterým dokážeme ulevit a zlepšit kvalitu života.
Kdy je vhodné použít pro kočky ošetření pomocí Dornovy metody?
Spolupráce s veterinárním lékařem je prvním a naprosto zásadním krokem v procesu ošetření. Bez diagnózy, důkladného klinického vyšetření a rentgenového snímku není možné zvíře ošetřit. Pokud by se ukázalo, že jsou některé kosti zlomené nebo jsou poškozené klouby, mohla by Dornova metoda pacientovi ublížit. V těchto případech musíme léčbu nechat na klasické veterinární léčbě. Na druhé straně existují i zraněné kočky, nad nimiž klasická medicína krčí rameny, ale díky Dornově metodě se je podaří zachránit.
Dornova metoda není všelékem a absolutním řešením jakýchkoliv pohybových obtíží, je to vhodná metoda pro určitý typ pacienta s určitou diagnózou. Dornova metoda a klasická veterinární medicína se vzájemně doplňují, není to tak, že by jedna druhou nahrazovala. Vhodným řešením je najít pro svou kočku ošetřujícího veterinárního lékaře, který je s Dornovou metodou obeznámen a dokáže ji v pravé chvíli doporučit, případně sám praktikovat.
Je velká škoda, když z tohoto světa odejde zvíře, kterému by bylo možné pomoci, ale nestalo se tak vinou špatné informovanosti nebo nedůvěry k alternativním léčebným metodám.
Jak probíhá ošetření pomocí Dornovy metody?
Pokud má být Dornova metoda účinná, musí být manipulace s pacientem dynamická, tedy v pohybu. Jak je možné pracovat s bolestivými kočkami, u nichž je možné předpokládat, že se budou lidskému dotyku bránit? Je to velmi individuální. Jsou dvě možnosti, zraněná kočka buď drží, nebo je agresivní. Pokud není kočka bolestivá, většinou si terapii užívá zcela uvolněně. Spolupracuji s několika depozity pro kočky. Jedním z nich je i útulek Opuštěné kočky Polička paní Ludmily Funkové, kam jezdívám a pomáhám nemocným kočkám. Je to až k neuvěření, ale místní miciny stojí na ošetření nadšenou frontu a při manipulaci jsou klidné, spolupracují. Mám i pravidelné klienty mezi felinoterapeuty, jde hlavně o mainské mývalí kočky, a ty si u ošetření vyloženě lebedí.
Samozřejmě existují i kočky, které se manipulaci brání, ale i ty lze ošetřit. Člověk na to však nesmí být sám. Pomocník fixuje tu část kočky, s níž právě nemanipuluji. Většinou stačí k fixaci ručník, jindy je potřeba vyzbrojit se lépe. Třeba takový Plaváček, obrovský rezavý kocour, dlouhodobě ochrnutý následkem poranění páteře po autonehodě, dokázal mému manželovi prokousnout ruku i přes pevné svářečské rukavice. Důvodem nebyla bolest, ale Plaváček se bojí lidí a nemá rád manipulaci.
Nespolupracujících koček je však překvapivě málo. Mě samotnou nikdy kočka nekousla ani nepoškrábala. Snažím se s pacientem zacházet citlivě a s respektem. Zároveň jsem díky dlouhodobé spolupráci se skvělými veterinárními lékaři schopná kočku fixovat účinně a zároveň šetrně. U extrémně bolestivých stavů je možné použít lokální sedaci, ale nikdy celkovou anestezii.
Jak dlouho ošetření kočky Dornovou metodou trvá a jak často je nutné je opakovat?
U koček vždy záleží na druhu problému. Délka a četnost ošetření vždy závisí na zdravotním stavu kočky. Například se v praxi setkávám často s kočkami, které vypadnou z vyššího patra domu, jsou překvapivě málokdy vážně polámané, ale v naprosté většině případů zle pohmožděné. Kočky nemají šíjový vaz, takže u nich při pádu může nárazem dojít k blokádě týlní kosti. Tyto kočky mají problémy s příjmem potravy, jsou bolavé, někdy se u nich může projevit dokonce i epilepsie. Ošetření tohoto stavu trvá pouhých pět minut. Ale už jsem ošetřovala i kocoura sraženého autem, který na sebe trpělivě nechal sahat celé půl hodiny. Poraněným kočkám většinou pomůže jeden, nebo jen několik málo terapeutických zásahů.
Na rozdíl od psů a koní, jejichž tělo je opakovaně vystavované zátěži při práci s člověkem, není u koček nutné věnovat pozornost dlouhodobé prevenci. Kočka je jako jogín, umí se o sebe a udržování svého zdraví starat sama.
Jak s kočičím pacientem navázat vztah, který je pro efektivní léčbu Dornovou metodou zásadní?
Kočky jsou symbolem velice hlubokého vnímání a já se k nim chovám s velkou úctou. Zatímco se psem nebo s koněm se vzájemně ladíme a uzavíráme přátelství založené na důvěře, s kočkou se musím stát čarodějkou. V přítomnosti kočky vnímám sílu biorezonance a morfologického pole. Člověk ošetřující kočku musí zaujmout maximálně neutrální postoj a nenutit kočku, aby se mu podvolila, ale vnitřně má nastavený jasný záměr provést terapii, který plynule převede do praxe. Kočky mají schopnost si terapeuta přečíst a podle toho i reagovat, protože odrážejí vnitřní vyladění člověka.
Ke vzájemnému vztahu mezi terapeutem a kočkou patří i pochopení jejich schopnosti sebeléčby pomocí předení, což jsou frekvenční vibrace, které pomáhají normalizovat tep, uvolňují napětí v celém těle a tím zrychlují hojení. Předení kočky u ošetření je forma odměny pro terapeuta.
V dnešní době je již vědecky potvrzen vliv kočičího předení i na lidské zdraví, protože dochází k vyvážení fyziologických procesů v lidském těle. Tyto kočičí schopnosti znali už staří Egypťané, kteří využívali přítomnosti kočky u nemocných lidí a zřejmě se stali zakladateli felinoterapie. Z egyptských koček se nestala božstva jen proto, že uměly skvěle chytat myši.
Jak ošetřuji vlastní kočky?
Pomocí Dornovy metody jsem ošetřovala všechny naše kočky. Máme v současné době tři a všechny měly pohnutý osud. Terezka, sedmiletá želvovinová kočička se k nám dostala jako vyhozené kotě ve věku tří nebo čtyř týdnů a my jsme ji vypiplali. Jedinkrát utekla na cestu a srazilo ji auto. Kosti nebyly polámané, ale byla v šoku a zle pohmožděná. Pomocí Dornovy metody jsme jí po několika ošetřeních vrátili radost z pohybu.
Dnes již osmiletá mourinka Mimi přišla v pěti měsících o zadní nožičku a její vyhlídky po operaci byly nevalné. Adoptovali jsme ji a pravidelně ošetřovali. Teď je z ní učebnicový příklad toho, jak skvěle dokážou kočky ztrátu končetiny kompenzovat – balancuje pomocí ocásku a ze všech našich koček je nejzdatnějším lovcem.
I černý kocour Lucius, kterému je osm let, se k nám dostal jako kotě bez domova. Jednou se na týden ztratil. Když se vrátil, bylo zřejmé, že se mu stala nějaká vážná nehoda. Měl posunutou pánev a úplně mrtvý ocas. Hned jsme jeli na veterinu, kde byly zjištěny nárazem rozpojené pánevní kosti a velký posun ve spoji mezi křížovou kostí a ocasními obratli. Amputace ocasu by byla komplikovaná a chirurgický zásah do páteře příliš riskantní. S pomocí spolupracujícího veterináře, který provedl místní umrtvení, jsme s manželem napravili kocouří páteř sami a Lucius svůj ocásek nosí hrdě vzpřímený.
Závěrem jen pár slov. Kočky jsou obdivuhodná zvířata, která si zaslouží úctu a lásku člověka. Vrátí vám ji ve svých vibracích tisíckrát, i když kolem toho nebudou dělat okázalé divadlo. Jejich láska je hluboká a tajemná…prostě kočičí 🙂
úžasné ! všechny kočky jsou úžasné. teď máme doma (již 2.5 roku) bezdomovce. zkusila jsem si s ním „svoje“.všechny kočky co jsme doposud měli, (všechny byly bezdomovci) byly boží, jen tenhle byl pěkný darebák a dal mi zabrat. po 2 a půl roky lásky a dobrého zacházení mi to začíná oplácet. někdy je fakt boží, začíná fungovat telepatie- je to neskutečné. u kobylky mi to připadalo normální, ale u kocoura – to jsem ještě neslyšela. chodíme ven na procházky na vodítku a on buď pochopí, co po něm chci, nebo poslechne. kočka a poslechnout – to je opravdu úžasné, navíc, když se jedná o zákaz (ne, já tam nejdu, je tam tma a já se bojím,…. ne, tam nechoď ta paní nemá ráda kočky, …. ne, nevymýšlej si, jde se domů, ….. neboj se toho psa co štěká, já tě ochráním, …. ne, teď mi neskákej na stůl, mám tady spoustu věcí, musíš chvilku počkat, než uklidím…. ano, je to tak, lásku vracejí !