Chcete mít zdravé kosti, klouby a bezbolestný pohyb? Chcete se radovat ze zdravého pohybu svého zvířecího kamaráda? Tak to je vhodné se hodně a s radostí pohybovat. Ptáte se proč?

Od narození do smrti přiměřený a pravidelný pohyb tvaruje kosti a podílí se na jejich vývoji a na jejich celoživotním zdraví. Kost je velmi živý organismus, ve kterém během života probíhá důležitá látková výměna, tvorba nových buněk a odbourávání nepotřebných látek. Kost aktivně reaguje na vlivy zevního prostředí a zátěž, které je vystavena a prochází průběžnou přestavbou, zpevňováním a obměňováním. Tomuto procesu se říká remodelace. Fyzická aktivita a přiměřená zátěž přispívají nejen ke správnému tvarování a kvalitě kostí, ale také udržují správnou pružnost šlach, vazů a povázky (pojivových tkání). Povázka (fascie) pokrývá svaly, orgány a všechny struktury v těle a kotví je do kostí. Při nedostatku pohybu se stahuje a její nesprávné napětí a ztuhlost vedou k poškození povrchu kostí a kloubů.

Co ještě dokáže ovlivnit pravidelný pohyb? Nesprávné napětí šlach, vazů i povázky (fascie) dokáže významně ovlivnit imunitu a látkovou výměnu. Stažená a nepružná vlákna tkání a okolní buněčná tekutina mění své chemické a fyzikální uspořádání a své vlastnosti. Dochází k narušení nebo nesprávné funkci celého organismu. Pravidelný pohyb navrací tkáním potřebnou tekutinu, zlepšuje jejich vzájemnou skluznost a navrací pružnost. Pohybem se zlepšuje koordinace a rovnováha, zvyšuje se schopnost lépe vnímat vlastní tělo a následně ho ovládat. Tímto se předchází zbytečným pádům a úrazům v podobě zlomenin nebo vykloubení. Při pohybu se vyplavují „hormony štěstí“ endorfiny a život se stává úžasným a radostným prožitkem.

Pravidelný pohyb nám lidem i zvířatům přináší fyzické zdraví a psychickou pohodu. A pokud se radujeme z pohybu v přírodě společně, je to jedna z nejlepších cest za zdravím 🙂