Pomůžete?!

Poměrně častý dotaz, poměrně běžná zkušenost mnoha terapeutů zvířat.

Proč k tomuto stavu dochází?

Lékařské zákroky v narkóze jsou často nezbytné pro zkvalitnění života, nebo dokonce jeho záchranu. Přináší s sebou však i rizika. Mimo jiné vznik problémů pohybového aparátu s následným postižením dalších systémů.

Během narkózy je utlumen nervový systém a svaly neplní funkci pružného korzetu, který zajišťuje stabilitu kloubních spojení v celém těle. U většiny zákroků je potřeba zvíře polohovat, například i při čištění zubů. Zvíře se stabilizuje a fixuje pomocí úvazů, personál s uspaným zvířetem manipuluje. Mnoho funkčních blokád vzniká primárně v důsledku těchto činností, ale často zde dochází ke zhoršení již existujících problémů.

Jak se mohou funkční kloubní nebo tkáňové blokády projevovat?

Oblast krční páteře:

 • psi se i po banálním zákroku nemohou dlouho vzpamatovat
 • mají omezený pohyb hlavou do stran i nahoru nebo dolů
 • s viditelnými problémy přijímají potravu a pijí
 • obtížně polykají
 • přestávají štěkat
 • velmi brzy po zákroku se objeví problémy s ušima a/nebo očima (zvýšená sekrece mazu či slz, změny kožního napětí v těchto oblastech, viditelná změna v poloze uší)
 • začnou se zavodňovat, což vypadá jako tloustnutí
 • projeví se změna pohybu i na pánevních končetinách (nekoordinovaný nebo plovoucí pohyb)
 • celkově nemají radost z pohybu

Oblast hrudní a bederní páteře:

 • zhoršení trávení
 • změna pohybových vzorců (zvíře vyklenuje hřbet nebo je naopak ve hřbetu toporné)
 • opatrnost při pohybu
 • neochota skákat
 • bolestivost při manipulaci (zvedání, nošení)
 • zhoršení vyprazdňování (zácpa nebo částečná inkontinence)
 • syndrom mrtvého ocasu
 • a jiné

Jaká jsou možná řešení těchto problémů?

Pokud důkladné veterinární vyšetření neodhalí žádné pooperační komplikace či jiné obtíže, které by vyžadovaly další léčbu, doporučuji jako manuální terapeut zvolit některou z manuálních technik pro zvířata. Dornova metoda ošetřuje biomechaniku kloubních spojení a Osteodynamika pojivové tkáně. Obě techniky se provádí se záměrem vrátit kloubům správný – fyziologický pohyb a tkáním správné – fyziologické napětí. Navrácení fyziologické pružnosti těmto strukturám napomáhá k obnově přirozené funkčnosti krevního i lymfatického systému a také nervů, které bývají staženými fasciemi velmi postiženy.

Příběhy z praxe:

Náš Carbon, španělský galgo, podstoupil nezbytné čištění zubů v narkóze. Po probuzení měl špatnou koordinaci, motal se, nechtěl chodit ven a hlavně přestal žrát s radostí, žrádlo převaloval v tlamě. Za týden jsem ho ošetřila a objevila funkční blokádu v oblasti C4-C6 a také v hlavovém kloubu, což je skloubení 1. krčního obratle a týlní kosti. Fasciální systém reagoval velkým stažením a místo bylo na dotek zbytnělé. Jazylkový aparát byl vlivem tkáňové blokády vyrotovaný a na něj navazující fasciální řetězec zasahoval až do hrudní a plicní fascie. Již druhý den po uvolnění byl Carbon zase veselý a živý.

Buldoček Bruno (3 roky) podstoupil před rokem operaci měkkého patra. Do operace neměl nikdy pohybový problém, od operace se začaly vyskytovat omezení některých pohybů, otáčení hlavy bylo provázeno kviknutím, občas se projevila změna pohybu celého těla. Minulý týden udělal buldoček špatný pohyb a ztuhl mu krk. Po nasazení léků na uvolnění problémy zase ustoupily, nicméně majitelka vyhledala ošetření, aby předešla dalšímu zhoršení. Stav byl v podstatě shodný s Carbonovým. Po uvolnění pomocí Osteodynamiky a ošetření fasciálních řetězců celého těla následovaly cílené hmaty Dornovy metody na ošetření oblasti týlní kosti a prvního krčního obratle. Bruno vše přijímal v klidu, byl uvolněný a po terapii veselý. Na kontrolu přišel již spokojený buldoček.

Barunka je dvanáctiletá kříženka, která byla koncem léta 2021 na čištění zubů v narkóze, kdy jí zároveň vytrhli 3 stoličky. Od zákroku se začala pohybovat opatrně, ztratila jiskru. Koncem září se stav začal zhoršovat. Majitelé vyhledali veterinární pomoc na specializované klinice v Brně, kde Barunku hospitalizovali, bohužel stav se nadále zhoršoval. Majitelé ukončili léčbu na klinice, ale rozhodli se vyhledat ošetření pomocí manuálních technik (Dornova metoda a Osteodynamika). Bára měla rozsáhlou blokádu skloubení mezi lebkou a prvním krčním obratlem, ale také v celé krční páteři. K blokádě došlo s velkou pravděpodobností při zubním zákroku a manipulaci v narkóze. Rehabilitace trvala 6 týdnů a Bára se postavila na nohy.

Závěr

Ze zkušeností vlastních i mých kolegů můžeme preventivní ošetření po zákrocích v narkóze doporučit. Pokud šlo o zákroky malé, například čištění zubů, tak nejlépe do 3 týdnů po zákroku. V případě, že šlo o větší operace, optimální je terapii provést po 4-6 týdnech, kdy terapeut kromě kloubů a fasciálních řetězců ošetřuje také zjizvenou tkáň a tím předchází vzniku srůstů a následných komplikací. Propracované a precizně provedené manuální manipulace (Dornova metoda) a fasciální techniky (Osteodynamika) z rukou prověřených odborníků vrací zvířatům zdraví a zkvalitňují jim život. Manuální techniky patří do výbavy každého rehabilitačního odborníka a fyzioterapeuta lidí i zvířat.

V Institutu zdraví zvířat se je můžete naučit.